Bryczesy damskie z silikonowym lejem czy z pełnym lejem – które wybrać?

Właściwie dopasowane bryczesy, jak i inne elementy stroju i sprzętu jeździeckiego, mają pomagać podczas jazdy i zwiększać jej komfort. Dlatego podpowiadamy jak wybrać bryczesy damskie, by cieszyć się przyjemną jazdą w każdych warunkach.

Przed zakupami w sklepie jeździeckim warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim czy potrzebujemy ubioru do jazdy rekreacyjnej, czy sportowej? Jaką kwotę na ten element jeździeckiej garderoby możemy wydać? I jakie materiały preferujemy. To nam ułatwi dokonanie wstępnej selekcji, bo bryczesów do jazdy konnej jest naprawdę dużo.

Bryczesy – pełny lej czy krótki lej?

W damskich bryczesach jeździeckich możemy wyróżnić dwa rodzaje lejów, czyli wzmocnionych fragmentów po wewnętrznej części spodni. Pełny lej to spodnie z obszyciem wzmocnionym materiałem wewnętrznej części, dokładnie tam, gdzie ciało przylega do siodła. Tym samym bryczesy są wzmocnione po wewnętrznej stronie łydek, kolan i ud, a także na pupie. Bryczesy damskie z pełnym lejem zapewnią doskonałą przyczepność do siodła i zapobiegną bolesnym obtarciom. Krótki lej, tzw. lej kolanowy w spodniach jeździeckich, to nic innego jak wzmocnienie materiału tylko po wewnętrznej stronie kolan, co zapewnia dobrą przyczepność na tej wysokości.

Bryczesy damskie z pełnym lejem, na przykład model Start FifeFull, zaprojektowane są tak, aby zapewniać jeźdźcowi jak największą wygodę, komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto wiedzieć, że w porównaniu do bryczesów z krótkim lejem, spodnie z pełnym lejem są o wiele bardziej praktyczne, ponieważ jeździec lepiej trzyma się w nich siodła, ale niestety są nieco droższe. Z drugiej strony, bryczesy z krótkim lejem ułatwiają początkującym osobom nabycia konkretnych umiejętności. Utrzymanie się w siodle, zachowanie równowagi czy praca ciałem będą wymagały większego wysiłku, ale to pozwoli wypracować właściwe nawyki.

Materiały, z których wykonuje się bryczesy

W obu przypadkach lej może być wykonany z silikonu lub różnego typu materiałów, w tym imitujących skórę. Ostatnio jednak większą popularnością cieszą się bryczesy damskie z silikonowym lejem w pełnej wersji. Wszystko dlatego, że silikon świetnie trzyma w siodle, co jednocześnie przekłada się na uczucie przyklejenia i zwiększenie komfortu jazdy. Tym samym jest to typ bryczesów wybierany przede wszystkim przez osoby często i intensywnie jeżdżące. Dobrym przykładem jest model Start Galloway FullGrip. A inne propozycje? Bryczesy z lejem materiałowym są dobrym wyborem jako pierwsze spodnie do jazdy konnej, dla osób początkujących, dla jeźdźców jeżdżących rekreacyjnie oraz dla dzieci, które są w okresie szybkiego wzrostu. Takie spodnie do jazdy konnej spełnią swoje zadanie, będą wygodne, a przy tym są dostępne w atrakcyjnych cenach. Kompromisem pomiędzy lejem materiałowym a lejem silikonowym są wzmocnienia wykonane przy użyciu imitacji skóry jak choćby w modelu Start ContrastFull. Takie bryczesy zmniejszą poślizg w siodle, zapewnią wygodę, a do tego będą dość trwałe.

Dlaczego producenci używają syntetycznych zamienników, a nie naturalnej skóry? Wszystko ze względu na walory praktyczne – skóra jest twardsza, zamsz szybko się wyciera, a do tego takie spodnie trudniej utrzymać w czystości, bo skóry naturalnej nie powinno się prać.

Oczywiście lej to nie wszystko, liczy się również pozostała część spodni, a tym samym materiał, z którego są wykonane. Warto wybrać takie modele, które są uszyte z tkanin dobrze oddychających, dopasowujących się do ciała, niekrępujących ruchów i dobrze izolujących od zimna i wilgoci. Zimą, szczególnie do jazdy w terenie możemy też wybrać bryczesy ocieplane, uszyte z ciepłych, miękkich tkanin typu softshell czy corkshell, które dzięki poprawie izolacji termicznej świetnie podtrzymują temperaturę ciała. Co ciekawe, współczesne bryczesy często są projektowane tak, aby imitować klasyczne spodnie. Zupełnie jak jeansy wyglądają choćby bryczesy Start AngusFull. Dzięki temu w siodle możemy prezentować się stylowo i modnie, nie nawiązując bezpośrednio do tradycyjnego stroju jeździeckiego. Zachowanie sztywnych reguł dotyczących ubrania można zostawić na udział w zawodach jeździeckich.

Wpis stworzony przy współpracy z serwisem AleBryczesy.pl.